Tuross Head women
Tuesday, June 23 - The Monthly Medal competition attracted 20 entrants this week. A Grade player, Leonie Doolan was the winner with 71 nett. The runner up in Division 1 was Pauline Nash with a nett score of 75.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Division 2 Winner was Chris Wratten with a nett score of 73 on a countback from Annette Manton.
Division 3 Winner was Ann Challender on 76 nett, with the runner up Wendy Schmid on 79 nett.
Balls went to Leonie Snodgrass, Ann Ware, Jeanette Miller, Gail Rogers, Samantha Dryden and Teri Swanbury.
Special thanks to Leonie Snodgrass for sponsoring the day.
Tuesday, June 16 - 21 players presented for a Stableford competition.
Winners were: Division 1: Pauline Nash with a score of 38 points, from Leonie Doolan on 34 points.
Division 2: was won by Ann Ware on 34 points, with the runner up Jeanette Miller on 26 points.
Division 3: Lyn McDonnell had an excellent score of 37 points with the runner up Jennifer Gray on 35 points.
Balls went to: Elsa Shearer, Samantha Dryden, Beverley Theobald, Di O'Shea, Kathy Crossling, Wendy Schmid, Leonie Snodgrass, Teri Swanbury and Chris Wratten
Tuross Head Vets
Wednesday, June 24 - A smaller field than in recent weeks registered for this week's Tuross Head Vets golf single Stableford event. Winner on the day with a great return to form was Peter McRae with a fabulous score of 28 points for the nine holes played. Steve Swanbury edged out Robert McKirdy on count back as the runner up with both players returning excellent scores of 26. Barry Hoban took out the last of the major prizes on 24 points.
Minor prizes went to Richard Wharton and Steve Collins on 23, husband and wife Len and Gail Rogers on 22, Ann Ware and Richard Kelly with 21, Ian McManus, Margaret Downey, Stephen Crossling and Julie Barningham on 20, and in a four way count back Ken Brown and Annette Manton with 19.
Noel Downie took out this week's Bradman award.
Wednesday, June 17 - Despite the gloomy, overcast morning resulting in a number of late cancellations, a good field of 63 players registered for the Tuross Head Vets Golf Wednesday single Stableford competition. Winner on the day was Ted Quinlan with a magnificent score of 28 points, a score noted by the handicapper!! Ted beat home three players on 24 points for the major prizes, count back placings being Jennifer Gray, Greg Thornton and Paul Pereira.
Minor prizes went to Mike Birks on 24, Paul Green and Kevin Dukes on 23, Ron Hanlon on 22, Leonie Snodgrass, Rob Nash, Ray Downey and Len Rogers all with 21, and the final grouping of Greg Ware, Graham Moore, Peg Nevett, Rick Brake and John Cox each with 20 points.
Des Jackson had the dubious honour of taking out this week's Bradman award, the second such occasion in three weeks.
Tuesday, June 10 - Despite a number of late cancellations a good field of 65 players registered for the Tuross Head Vets Golf Wednesday single Stableford competition. Winner on the day was Graham Moore with 26 points, beating home Warren Hodder with the same score on count back. Terry Challender beat home Greg Bush into third place with 23 points, again under a count back situation.
Minor prizes went to Chris Wratten and Kevin Dukes with 22, Bruce Ware, Ross Macalpine, Ray Downey and Henry Anderson on 21, Kathy Crossling, Frank Pomfret, Ann Challender, Greg Smith, Rob Nash and Robin Green with 20, and finally Derek Hoare on 19 after a five way count back was required.
Herb Muriwai had the honour of taking out this week's infamous Bradman award.
Tuross Head men
Saturday, June 20 - Tuross Head Country Club men golfers held their regular stableford competition last Saturday and Malcolm Gilbertson and Wayne Fullerton were strong competitors for the winners circle.
Both players finished with 42 stableford points with Malcolm Gilbertson winning on a countback.
Jim Wade, with 40 points filled third placing, beating Darrell Kildey on a countback.
Brenden Taylor's 38 points saw him win the remaining award.
Thursday's stableford medley competition was won by Lynne McDonell with a fine round of 39 points.
Tim Watson and Stephen Swanbury both scored 39 points as well but were forced into the minor award positions on a countback.
Robert McDonell and Roger Chappell, both scored 37 points to feature in the top group.
Saturday, June 13 - Tuross Head golfers are strongly supporting their club with good fields in the men's, women's and veterans'competitions.
Tuross Head men's golf stableford competition again produced some excellent results on Saturday with Christopher Forbes scoring a high 44 points.
He was closely followed by Malcolm Gilbertson who carded a close 43 points.
Paul Medwin with 41 points filled third placing.
Steve Gardner and Jim Wade, both on 38 points, were the remaining award winners.
Thursday's medley stableford was won by Peter Garn with 39 points ahead of Graeme Bell 38,
Ian Kingston and Christine Wratten both scored 36 points with Roger Chappell and Colin Houghton finishing on 35 points.
Saturday, June 6 - Tuross Head Country Club men's golf Saturday stableford competition resulted in a win for long-time supporter Dave Gray who scored a high 39 points.
Dave was followed by Stephen Gardner on 37 points.
Tuross Head golfers John Eglitis, Bruce Martin and Michael Coloe all finished with 36 points.
The stableford format will continue to be played each week with teams comprising four golfers and where golf carts are being used there must be only one person per cart.
Thursday's medley competition was awarded to Ian McManus with 39 stableford points.
David Schmid filled second place with 37 points beating Greg Smith on a countback.
Bruce Martin, Rex Wood and Bruce Ware, all with scores of 36 points, were amongst the award winners.
Catalina
June 17-23
June 17 - Womens Stableford
A Grade: 1st Julie Manson (19) 35, 2nd Angela Beare (24) 34, 3rd Myrna Radin (18) 33
B Grade: 1st Deborah Buchanan (26) 35, 2nd Sue Demamiel (25) 34, 3rd Jenny Tooth (28) 34
C Grade: 1st Beverley Keatley (44) 36, 2nd Julie Gercken (34) 35, 3rd Kellie Rogan (33) 35
Ball Prize to 30
18 June 2020 - Veterans 9 Hole Stableford
A Grade: 1st Michael Gray (15) 21, 2nd Peter Criss (14) 19, 3rd Gerry Aherne (12) 19
B Grade: 1st John Buchanan (19) 21, 2nd Stephen Bulger (24) 20, 3rd Roger Hunt (23) 20
C Grade: 1st Bruce Cooper (25) 20, 2nd Mick Maluta (25) 20, 3rd Jim Lorimer (34) 20
Ball Prize to 16
June 20 - Captain v President Stableford
A Grade: 1st James Jones (10) 39, 2nd Steve Potter (7) 35, 3rd Kayne Carmichael (1) 34, 4th Paul Davis (8) 34
B Grade: 1st Andrew Callister (15) 38, 2nd Brian Marsden (18) 37, 3rd Nathan Vogel (13) 36, 4th Steve Brooks (14) 36
C Grade: 1st Michael Tooth (21) 38, 2nd John Buchanan (22) 35, 3rd Keith McKenzie (23) 34, 4th Oscar Woolridge (19) 32
D Grade: 1st Michael Moulds (28) 42, 2nd Luke Shooks (36) 41, 3rd Glenn Russell (36) 38, 4th John McAlister (25) 34
Ball Prize to 30
Women's Stableford
Overall Winners: 1st Beverley Keatley (45) 37, 2nd Nanette Childs (41) 36, 3rd Jenny Tooth (30) 36, 4th Julie Farrell (31) 35
Ball Prize to 32
June 21 - Men's Stableford
A Grade: 1st Taine Davison (6) 37, 2nd Peter Keatley (10) 35, 3rd Paul Day (10) 34
B Grade: 1st Colin McDonald (30) 41, 2nd Dustin Moran (18) 39, 3rd Glenn Felkin (21) 37
Ball Prize to 30
Women's Stableford
Overall Winners: 1st Myrna Radin (18) 37, 2nd Julie Anderson (15) 33, 3rd Robyn Kennedy (37) 32
Ball Prize to 27
June 23 - Men's Mid-Week Stableford
A Grade: 1st Paul Day (12) 40, 2nd Steven Sell (6) 39, 3rd Daniel Peach (11) 38, 4th Steve Potter (7) 35
B Grade: 1st Sam Bates (13) 40, 2nd Pat Griffin (14) 36, 3rd David Lowes (13) 36, 4th John Hoggan (17) 36
C Grade: 1st Robert Sinclair (20) 42, 2nd David Childs (22) 38, 3rd Michael Tooth (20) 36, 4th Peter Kable (21) 36
D Grade: 1st Ronald Biggs (30) 40, 2nd A. Dal Santo (24) 36, 3rd Colin McDonald (30) 36, 4th Stephen Calford (24) 35
Ball Prize to 31
June 11-16
June 11 - Veterans' 9 Hole Stableford
A Grade: 1st Michael Donegan (16) 22, 2nd Steve Potter (5) 19, 3rd Lionel Pellow (14) 19
B Grade: 1st Stephen Bulger (24) 20, 2nd Harry Hadzantonis (22) 20, 3rd Ron Winter (21) 18
C Grade: 1st Paul Hallam (31) 18, 2nd Jim Lorimer (33) 18, 3rd Allen Sterling (27) 17
Ball Prize to 15
June 12 - Medley Stableford
Overall Winners: 1st Bernard Hardy (15) 37, 2nd Jukka Pirkola (23) 35
Ball Prize to 32
13 June 2020 - Medley Stableford
A Grade: 1st Ken Dykes (10) 38, 2nd Steven Sell (6) 37, 3rd Milton Morrison (9) 36, 4th Chris Wilson (7) 35
B Grade: 1st Pat Griffin (15) 42, 2nd David Ashford (18) 40, 3rd Darrin Knight (18) 39, 4th David Lowes (14) 39
C Grade: 1st Oscar Woolridge (22) 41, 2nd John Crichton (20) 39, 3rd David Childs (23) 38, 4th David Banks (20) 38
D Grade: 1st James Desaxe (29) 39, 2nd Allan Dean (27) 37, 3rd John McAlister (25) 34, 4th Graeme Peacock (26) 33
Ball Prize to 32
June 13 - Women's Stableford
Overall Winners: 1st Lynne Gadsby (31) 39, 2nd Sue Lowes (24) 39, 3rd Marian Byrnes (22) 37, 4th Helen Hannah (31) 37
Ball Prize to 33
June 14 - Men's Stableford
A Grade: 1st Brant Layton (10) 38, 2nd Mick Ferrante (5) 37, 3rd John Rogan (11) 37. B Grade: 1st Peter Watson (20) 37, 2nd John Ballard (35) 37, 3rd Charlie Azzopardi (21) 37. Ball Prize to 32
14 June 2020 - Womens Stableford
Overall Winners: 1st Bianca Ferrante (30) 41, 2nd Elaine Dawson (37) 37, 3rd Sue Charls-Hartley (29) 35. Ball Prize to 29
June 16 - Men's Mid-Week Stroke
A Grade: 1st Bruce Dickinson (4) 70, 2nd Tony Riches (2) 70, 3rd John Barling (12) 71, 4th Mark Powell (12) 71
B Grade: 1st Gary Eiffert (18) 68, 2nd Allan Cameron (16) 71, 3rd Barrie Ennis (17) 71, 4th Rossco Norton (16) 71
C Grade: 1st Brian Mcloughlin (22) 71, 2nd Sam Shaw (23) 72, 3rd David Craswell (19) 73, 4th Ivan Ryrie (21) 73
D Grade: 1st Robert Splithof (25) 71, 2nd Ron Cody (36) 73, 3rd Darry Powell (35) 73, 4th Graeme Peacock (24) 73
A Grade Gross: 1st Steven Sell (4) 77
B Grade Gross: 1st Michael Christopher (13) 86
C Grade Gross: 1st Ron Speet (20) 95
D Grade Gross: 1st Allan Dean (24) 98
Ball Prize to 78
June 4-9
June 4 - Veterans' 9 Hole Stableford
A Grade: 1st Steve Keck (11) 21, 2nd Steve Potter (6) 20, 3rd Tony Riches (2) 20
B Grade: 1st Dave Ferguson (20) 20, 2nd Roger Hunt (23) 19, 3rd Ivan Ryrie (20) 19
C Grade: 1st Malcolm Morris (25) 20, 2nd Bruce Cooper (24) 19, 3rd Erwin Benz (36) 18
Ball Prize to 15
June 5 - Medley Stableford
Overall Winners: 1st Gary Jones (16) 38, 2nd Dave Scully (29) 38
Ball Prize to 29
June 6 - Men's Monthly Medal - Stroke
A Grade: 1st Ken Dykes (11) 71, 2nd Taine Davison (8) 72, 3rd Craig Spruce (12) 72, 4th Rob Devonald (12) 73
B Grade: 1st Peter Keatley (14) 68, 2nd Darron Gilmore (15) 71, 3rd Adam Stephens (15) 72, 4th Paul Day (13) 72
C Grade: 1st Oscar Woolridge (22) 76, 2nd Ian Binns (20) 76, 3rd Robert Sinclair (20) 76, 4th Glenn Felkin (23) 77
D Grade: 1st Scott Holland (29) 74, 2nd Graeme Peacock (26) 75, 3rd James Desaxe (29) 77, 4th Allan Dean (26) 79
A Grade Gross: 1st Casey Cook (3) 78
B Grade Gross: 1st Peter Keatley (14) 82
C Grade Gross: 1st Ian Binns (20) 96
D Grade Gross: 1st Graeme Peacock (26) 101
Ball Prize to 80
6 June 2020 - Womens Stableford
Overall Winners: 1st Helen Hannah (32) 36, 2nd Dianne Gill (25) 35, 3rd Bev Flynn (23) 34
Ball Prize to 30
June 7 - Men's Stableford
A Grade: 1st Steve Potter (6) 38, 2nd John Rogan (11) 38, 3rd Phil Hardy (11) 36, 4th Paul Day (10) 35
B Grade: 1st Colin McDonald (29) 39, 2nd Michael Moulds (24) 37, 3rd Michael Tooth (18) 35, 4th Richard Manson (22) 35, Nicholas Jamonts (5) 32
Ball Prize to 33
Women's Stableford
Overall Winners: 1st Bianca Ferrante (45) 45, 2nd Nikki Frank (11) 43, 3rd Lynne Gadsby (29) 37, 4th Janelle Hoskins (19) 37
Ball Prize to 30
June 9 - Men's Mid-Week Stableford
A Grade: 1st Steve Potter (6) 38, 2nd Robert McKay (5) 37, 3rd Thomas Purcell (4) 36, 4th Michael O'Malley (11) 36
B Grade: 1st Peter Criss (15) 39, 2nd Dave May (18) 37, 3rd Darron Gilmore (13) 37, 4th Peter O'Dwyer (16) 36
C Grade: 1st Chris Gowing (22) 40, 2nd Keith Bock (23) 35, 3rd Ron Speet (21) 35, 4th Dave Ferguson (21) 34
D Grade: 1st Roger Hunt (24) 39, 2nd Graeme Peacock (25) 35, 3rd David Stevenson (28) 34, 4th Ron Cody (36) 34, Rob Devonald (10) 33
Ball Prize to 32
Moruya men
Saturday, June 13 - Moruya Saturday Golfers played their June Monthly Medal round with the following results.
A Grade Medal Rick Monopoli with 66 nett
A Grade Gross Chris Galvin with 76
B Grade Medal Brant Layton with 62 nett
B Grade Gross Mark Joyce with 80
C Grade Medal Grant Arnold with 71 nett on c/b
C Grade Gross Dennis Goodrum with 92
D Grade Medal Bede Kervin with 72 nett on c/b
D Grade Gross Jeff Hopkins with 100
Ball rundown went 77 on c/b
Moruya women
Wednesday, June 24 - Moruya Women Golfer's were undeterred by strong winds and threatening rain when 31 players competed in the first round of championships.
Congratulations to all winner's on a great effort.
A Grade winner Deirdre Meek scored 76 nett with runner-up Robyn Hawkins scoring 78 nett.
B Grade winner Jan Young scored 75 nett and runner-up Lynette Gibbs with 76 nett.
C Grade was taken out by Judith Hebbard with 76 nett and runner-up Joanne Dixon scored 78 nett.
"Master Putter's" on the day were Division 1's Robyn Hawkins 31 putts, Division 2's Jan Young 34 putts and Division 3's Phyllis Reid 31 putts.